A+ A A-
14 říj

Historie

Ohodnotit tuto položku
(6 hlasů)

Kdo je Typografická Beseda?

Typografická Beseda je dnes  odborovým svazem zaměstnanců polygrafické výroby v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Původně vznikla sloučením dvou spolků, a to staršího, který nesl název " Typografia ", jehož účelem bylo vzájemné podporování pražských členů, a mladšího, který byl nazván " Typografická Beseda ". Psal se rok 1862 a Typografická Beseda sdružovala 217 typografů. Rokem 1881 ukončila Typografická Beseda činnost coby spolek pražský a začala rozvíjet činnost ústředního spolku pro celou zemi českou. Začalo slavné údobí Typografické Besedy, kdy výrazně stoupla i vážnost pánů kolegů typografů ve společnosti.

Okupace Československa, jejímž důsledkem bylo rozdělení členů na příslušníky protektorátu a říšskoněmecké občany, byla první velkou ranou i pro Typografickou Besedu. Po osvobození v roce 1945 nastalo ještě krátké období vzkříšení a znovuobnoovení činnosti, ale 15.března 1946 byla Typografická Beseda násilně připojena k ROH. Definitivní tečkou pak byl únor roku 1948. Přerušení demokratického vývoje v našem státě zvláště silně pocítilo odborové hnutí a mezi likvidované svazy  samozřejmě patřila Typografická Beseda. Díky nesmírné obětavosti mnoha kolegyň a kolegů se v závěrečných dnech měsíce března roku 1990 mohla konat řádná valná hromada volených zástupců pracujících polygrafických a  papírenských podniků , na které Typografická Beseda obnovila svojí činnost.

Galerie Obrázků

View the embedded image gallery online at:
http://www.typografickabeseda.cz/historie#sigProGalleria11780bc7f4
Naposledy změněno středa, 28 prosinec 2011 01:56
Pokorný

Vážené kolegyně, vážení kolegové. Moje jméno je Antonín Pokorný a jsem předseda OS Typografická Beseda.
Klatovská tř.76, 30100 Plzeň | tel: +420 602-477-555 | pokorny.antonin@seznam.cz

Internetová stránka: typografickabeseda.cz
Více z této kategorie: Pozor- změny »

Historie

Typografická Beseda je dnes odborovým svazem zaměstnanců polygrafické výroby v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Původně vznikla sloučením dvou spolků, a to staršího, který nesl název " Typografia ", jehož účelem bylo vzájemné podporování pražských...
Vice...

Nová povinnost

Dovolujeme si upozornit na změnu zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, v platném znění, zákonem č. 227/2009 Sb. (dále jen zákon o sdružování občanů), která bude mít dopad na činnost základních organizací Typografické Besedy. Vice...

O stránkách

Spustili jsme novou internetovou prezentaci od profesionálního design studia  INTERSAT, na které najdete kromě obvyklého výčtu služeb i přehled aktualit. Budeme Vás informovat o probíhajících akcích nebo nových službách, které připravujeme.

fabervisum.cz - profesionální webdesign

Stanley Morison (1889–1967). Autor písem Bembo, Bell a Times New Roman (1932).
Typografická Beseda
Matthew Carter (* 1937) je autorem písem Verdana, Georgia a Tahoma.
Typografická Beseda

Kontakt

Klatovská tř.76, 30100 Plzeň
tel: +420 602-477-555
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© INTERSAT | All rights reserved.